Idealny kamerzysta

Idealny kamerzysta

Jak wybrać dobrego kamerzystę

Współpraca filmowca z fotografem.

Wielu narzeczonych nie wie, jak ich fotograf i kamerzysta mają ze sobą współpracować. Często łączą ze sobą fotografa i kamerzystę w zupełnie niedobrane pary. Rezultatem jest film ślubny gdzie głównym bohaterem jest ciągle włażący w kadr fotograf i odwrotnie. Ślub to dosyć skomplikowany zmieniający się dynamicznie plan filmowy, na którym nie zawsze da się wszystko przewidzieć, i kamerzysta i fotograf mogą ciągle modyfikować swoje kadry aby zrobić jak najlepsze zdjęcie i film. Tylko profesjonaliści mogą wykazać się dobrą współpracą, oraz szybko reagować na zmieniającą się sytuację.

Fotograf musi mieć wyobrażenie o filmie ślubnym, a kamerzysta o fotografii. Jeden i drugi oprócz uważnego śledzenia każdego Waszego ruchu, musi mieć oczy z tyłu głowy, aby nie popsuć drugiemu wyprowadzonego z trudem kadru.

Jeśli jeden z nich będzie uważał się za najważniejszego tzw. artystę, to Wasz wielki dzień może zamienić się w … walkę paparazzi.

Film wymaga ciągłości akcji, na filmie nie zrobi się retuszu, i jeśli fotograf wejdzie w kadr w czasie przysięgi to będzie katastrofa. Fotograf ma nieco łatwiej, gdyż na fotografii można łatwiej dokonać retuszu, usuwać niechciane elementy.

Zasady zachowania się w kościele

Wiele par młodych może nie wiedzieć że praca kamerzysty i fotografa w kościele jest ścisłe zdefiniowana przez Kościół. Są zasady których bezwzględnie powinni oni przestrzegać. Przede wszystkim zachowywać się cicho i być niewidocznym. Nie wędrować bez celu pomiędzy ławkami. Kamerzysta i fotograf powinni mieć też stosowny do kościoła strój. Na pewno nie pasują trampki, czy dresy – to brak szacunku dla Waszej uroczystości, księdza i miejsca. Nie wolno też wchodzić na prezbiterium. Filmując i fotografując przysięgę, muszą robić to tak aby nie zasłaniać gościom tej ważnej chwili. Również kościół zakazuje używania dodatkowego oświetlenia, fleszy i lamp w kamerach.

Sami oceńcie jak będzie wyglądał Wasz film ze ślubu, Wasza przysięga kiedy bez przerwy będzie błyskał flesz.

Skromna osobowość i sumienność

Będziecie spędzać cały dzień ślubu ze swoim fotografem i filmowcem. Ważne abyście nie musieli za nich myśleć żeby wszystko sfilmowali i sfotografowali. Powinni być bardzo dyskretni i nie narzucający się otoczeniu. To muszą być bardzo sumienni skrupulatni profesjonaliści. Upewnijcie się, że dobrze się rozumiecie, że macie zaufanie do niego, o najlepsze kadry w filmie i albumie ślubnym.

Czas pracy kamerzysty

Zaplanujcie dokładnie swój dzień ślubu. Najlepiej na kartce z dokładnością kwadransa, i upewnijcie się że kamerzysta wie gdzie i kiedy ma pracować. Współpracuj z nim, aby znaleźć najlepszy czas na udane ujęcia. 

Profesjonalizm

Firmy zajmujące się filmowaniem powinny posługiwać się umowami, które dają wam gwarancję jakości, respektują RODO, prawa autorskie, jak też zobowiązania podatkowe. Powinniście czuć się komfortowo ze swoją inwestycją w ślubny film. W końcu są to wasze ciężko zapracowane pieniądze, często tak potrzebne na nowej drodze życia.

Kinowa jakość

Przemysł ślubny i technologia uległy zmianie, i teraz możecie mieć filmy ślubne, które wyglądają jak filmy kinowe. Ale większość firm wciąż nie ma umiejętności, sprzętu ani gustu, aby to osiągnąć. Znajdź firmę, która wielokrotnie to robiła, i czymś zainspirowała Was w swoim portfolio.

Portfolio

Twoi filmowcy mogą wiele mówić, i pisać na swojej stronie, o tym, jak świetny będzie Twój film, ale jeśli nie mają portfolio, aby to poprzeć, nie ryzykuj.

Recenzje

Większość filmowców ma dobre oceny. Jeśli nie, przeczytaj niektóre negatywne recenzje, a także odpowiedzi firm na te recenzje. Zdaj sobie sprawę, że różne pary mają różne oczekiwania. 

Opłaty za podróż

Niektórzy filmowcy lubią podróżować. Teledysk czy filmu ślubny realizowany w górach, nad morzem, zawsze jest przepiękny, unikalny, pełen barw, daje filmowcowi ślubnemu niezwykłe możliwości pokazania uczuć Pary Młodej. Zapytaj o opłaty za podróż.  Pobieram opłaty za przejazd tylko w lokalizacjach odległych o ponad dwie godziny drogi.

Portale ślubne – tu znajdziecie najlepszych

Wesele z klasą
Ładne, ciekawe, nowoczesne filmy ślubne
Wesele 123
Planujemy wesele

Dla czego warto mieć dwóch kamerzystów?

Dodatkowe kamery bez operatora

Jako operator z doświadczeniem poradzę sobie samodzielnie bez problemu na Waszym ślubie i weselu. Wymaga to ode mnie wykonania dużej pracy również ciężkiej fizycznej, logistycznej, przy rozplanowaniu ujęć z dwóch lub trzech dodatkowych kamer, które będą pracowały bez nadzoru kiedy będę zajęty filmowaniem z głównej kamery najważniejszych chwil ślubu i wesela. Staram się też nie ograniczać planu fotografowi, i ustalać wcześniej z nim plan zdjęciowy.

Jednak każda zmiana oświetlenia, albo gdy staniecie do przysięgi nieco w innym miejscu gdzie przewidywałem czasem powoduje ze ujęcia z dodatkowych kamer nie są w całości do wykorzystania. Czasem zasłoni fotograf, albo ciocia ze smartfonem.

Dodatkowe kamery i asystent operatora który ich pilnuje

Możliwe jest samodzielne sfotografowanie ślubu, ale jak widzicie obarczone jest to pewnym ryzykiem, lub ograniczeniem się do filmowania np. ceremonii jedynie do dwóch kamer. Sprawny asystent operatora może zrobić wielką różnicę w filmie. To filmowanie z dwóch rożnych perspektyw, szeroki i wąski kadr tego samego zdarzenia, filmowanie w ustawieniu X w czasie przysięgi. W razie potrzeby może zrealizować nagrywanie dźwięku oprawy muzycznej w kościele, i być dostępnym, aby poradzić sobie z nieprzewidzianymi zadaniami. Będą również zmiany lokalizacji, gdzie będzie mógł  pojawić się np. wcześniej i skonfigurować drona do lotu który powita Was w drodze na salę weselną. Zachowanie odpowiedzialnej i dobrze wyszkolonej załogi pozwala mi skoncentrować się na być idealnym kamerzystą. Wiem, że mam wszystkie krytyczne ujęcia z co najmniej dodatkowych kadrów, jestem spokojny i skupiony na głównym ujęciu.

Leave a Reply