Idealny kamerzysta

Idealny kamerzysta

Jak wybrać dobrego kamerzystę

Współpraca z fotografem, zespołem

Wiele par nie zastanawia się, jak ich fotograf i kamerzysta będą ze sobą współpracować. A jest to bardzo ważne. Ci dwaj kreatywni artyści mogą przez cały dzień „konkurować” o dobre ujęcia. Twój kamerzysta powinien wiedzieć, jakie to ma znaczenie. Musi dobrze opanować plan filmowy jakim jest ślub, aby pomóc sobie i fotografowi zapewnić wyjątkowe ujęcia, pamiątkę w którą zainwestowaliście.

Film wymaga ciągłości akcji, na filmie nie zrobi się retuszu, i jeśli fotograf wejdzie w kadr w czasie przysięgi to będzie katastrofa. Co prawda są programy edycyjne do usuwania elementów w ruchomym obrazie, ale zawsze zostaje jakiś ślad.

Osobowość – zejść na ziemię

Będziecie spędzać cały dzień ślubu ze swoim filmowcem. Ważne abyście nie zauważali pracy kamerzysty, jak też nie musieli za niego myśleć żeby wszystko sfilmował.  Upewnijcie się, że dobrze się rozumiecie, że macie zaufanie do niego, o najlepsze kadry w filmie ślubnym.

Czas pracy kamerzysty

Zaplanujcie dokładnie swój dzień ślubu. Najlepiej na kartce z dokładnością kwadransa, i upewnijcie się że kamerzysta wie gdzie i kiedy ma pracować. Współpracuj z nim, aby znaleźć najlepszy czas na udane ujęcia. 

Profesjonalizm

Firmy zajmujące się filmowaniem powinny posługiwać się umowami, które dają wam gwarancję jakości, respektują RODO, prawa autorskie, jak też zobowiązania podatkowe. Powinniście czuć się komfortowo ze swoją inwestycją w ślubny film. W końcu są to wasze ciężko zapracowane pieniądze, często tak potrzebne na nowej drodze życia.

Kinowa jakość

Przemysł ślubny i technologia uległy zmianie, i teraz możecie mieć filmy ślubne, które wyglądają jak filmy kinowe. Ale większość firm wciąż nie ma umiejętności, sprzętu ani gustu, aby to osiągnąć. Znajdź firmę, która wielokrotnie to robiła, i czymś zainspirowała Was w swoim portfolio.

Portfolio

Twoi filmowcy mogą wiele mówić, i pisać na swojej stronie, o tym, jak świetny będzie Twój film, ale jeśli nie mają portfolio, aby to poprzeć, nie ryzykuj.

Recenzje

Większość filmowców ma dobre oceny. Jeśli nie, przeczytaj niektóre negatywne recenzje, a także odpowiedzi firm na te recenzje. Zdaj sobie sprawę, że różne pary mają różne oczekiwania. 

Opłaty za podróż

Niektórzy filmowcy lubią podróżować. Teledysk czy filmu ślubny realizowany w górach, nad morzem, zawsze jest przepiękny, unikalny, pełen barw, daje filmowcowi ślubnemu niezwykłe możliwości pokazania uczuć Pary Młodej. Zapytaj o opłaty za podróż.  Pobieram opłaty za przejazd tylko w lokalizacjach odległych o ponad dwie godziny drogi.

Portale ślubne – tu znajdziecie najlepszych

Wesele z klasą
Ładne, ciekawe, nowoczesne filmy ślubne
Wesele 123
Planujemy wesele

Dla czego warto mieć dwóch kamerzystów?

Dodatkowe kamery bez operatora

Jako operator z doświadczeniem poradzę sobie samodzielnie bez problemu na Waszym ślubie i weselu. Wymaga to ode mnie wykonania dużej pracy również ciężkiej fizycznej, logistycznej, przy rozplanowaniu ujęć z dwóch lub trzech dodatkowych kamer, które będą pracowały bez nadzoru kiedy będę zajęty filmowaniem z głównej kamery najważniejszych chwil ślubu i wesela. Staram się też nie ograniczać planu fotografowi, i ustalać wcześniej z nim plan zdjęciowy.

Jednak każda zmiana oświetlenia, albo gdy staniecie do przysięgi nieco w innym miejscu gdzie przewidywałem czasem powoduje ze ujęcia z dodatkowych kamer nie są w całości do wykorzystania. Czasem zasłoni fotograf, albo ciocia ze smartfonem.

Dodatkowe kamery i asystent operatora który ich pilnuje

Możliwe jest samodzielne sfotografowanie ślubu, ale jak widzicie obarczone jest to pewnym ryzykiem, lub ograniczeniem się do filmowania np. ceremonii jedynie do dwóch kamer. Sprawny asystent operatora może zrobić wielką różnicę w filmie. To filmowanie z dwóch rożnych perspektyw, szeroki i wąski kadr tego samego zdarzenia, filmowanie w ustawieniu X w czasie przysięgi. W razie potrzeby może zrealizować nagrywanie dźwięku oprawy muzycznej w kościele, i być dostępnym, aby poradzić sobie z nieprzewidzianymi zadaniami. Będą również zmiany lokalizacji, gdzie będzie mógł  pojawić się np. wcześniej i skonfigurować drona do lotu który powita Was w drodze na salę weselną. Zachowanie odpowiedzialnej i dobrze wyszkolonej załogi pozwala mi skoncentrować się na być idealnym kamerzystą. Wiem, że mam wszystkie krytyczne ujęcia z co najmniej dodatkowych kadrów, jestem spokojny i skupiony na głównym ujęciu.

Leave a Reply