Widok fotografa czy kamerzysty w kościele nikogo nie dziwi. To oni są odpowiedzialni za pokazanie nam z niedostępnej dla gości perspektywy ceremonii zaślubin.
Dla osób filmujących i fotografujących w kościele od wielu lat prowadzone są specjalne kursy, po ukończeniu których otrzymuje się specjalną legitymację – akredytację.
Ale legitymacja to nie tylko formalność. Ogromne znaczenie ma tu osobista kultura, uszanowanie uczuć wiernych biorących udział w ceremonii, i umiejętność dyskretnej pracy.
Prezbiterium – miejsce wyjątkowe
Prezbiterium jest to część kościoła, w której znajduje się ołtarz. Jej nazwa pochodzi od prezbitera, czyli księdza. Często prezbiterium jest oddzielone od reszty kościoła schodkami. Tutaj mają miejsce najważniejsze wydarzenia sprawowanej ceremonii.
Para Młoda chciała by miec jak najlepsze ujęcia z chwili zaślubin. Bardzo ładnie zapewne wyszły by kadry robione z prezbiterium, ale swoją obecnością na prezbiterium złamiemy regulamin obowiązujący filmowca i fotografa. Zakłócimy też przebieg ceremonii.
Transcept i apsyda.
W dużych kościołach można takie ujęcia często zrobić z większej odległości z naw bocznych, lub miejsca zwanego transcptem.
Również gdy za ołtarzem znajduje się apsyda, nie powinniśmy mieć problemu, aby zrobić zdjęcie zza ołtarza. Pamiętajcie jednak aby nie wchodzić w kadr filmowcowi przechodząc za księdzem.
Dobra praktyką jest wcześniejsze zaznajomienie się z architekturą kościoła i przygotowanie aparatu z obiektywem o odpowiedniej ogniskowej, jak też porozmawianie z księdzem, jakie są jego indywidualne wymagania w jego kościele wobec nas, fotografa i kamerzysty.
Nie zasłaniać Młodych gościom
Dyskretna praca z wyobraźnią to podstawa. Poza maskującym strojem powinniśmy tak się ustawić aby nie zasłaniać Pary Młodej gościom. Często dla Rodziców i najbliższych zobaczenie ślubu ich córki czy syna to niezwykle ważna chwila, i powinniśmy się z tym bardzo liczyć. Nawet takie szczegóły jak zakładanie obrączki jest dla nich przeżyciem, zaopatrzmy się więc w dłuższe ogniskowe aby nie być za blisko.
Stosowny strój
Na zdjęciach fotografa oczywiście nie będzie. Ale pojawia się na filmie i pozostawia wrażenia ze swojej pracy w kościele. Wszyscy goście są elegancko ubrani na ślub, dla tego fotograf również powinien podkreślić stosownym strojem tą chwilę. Również miejsce – kościół wymaga odpowiedniego ubioru, najlepiej nierzucającego się w oczy. Nie białe trampki, czy dresy, obcisłe leginsy, poodkrywane ramiona, dekolty, ale strój podkreślający nasz profesjonalizm, jednocześnie pozwalający na swobodę pracy z kamerą czy aparatem.
Naturalny reportaż
Nie bez powodu dzień ślubu w którym dokumentujemy wydarzenia nazywa się najważniejszym dniem w życiu. Pozwólmy im skupić się na ich przeżywaniu, towarzyszmy, ale nie narzucajmy się ze swoją obecnością. Nie ustalajmy na ostatnią chwilę przebiegu ceremonii z Młodymi, nie ustawiajmy co chwila do zdjęć. Jeśli już dobre ujęcia mają zależeć od młodych ustalcie z nimi szczegóły w innym czasie.
A jeśli już coś zostało pominięte przez Młodych, lub zachowali się inaczej niż byśmy oczekiwali na naszych ujęciach, lepszym rozwiązaniem będzie improwizować, niż przeszkadzać im w tej ważnej chwili.
Naturalne światło bez lampy błyskowej
W kościele nie wolno używać lamp błyskowych. Jest to oczywiste dla profesjonalisty. Po pierwsze jest to bardzo rozpraszające przebieg ceremonii. I tak najczęściej kościoły są na tyle duże że nie odbijemy światła od sufitu czy ścian, żeby zdjęcie odpowiednio doświetlić fleszem. A jak źle wygląda centralne zaświecenie na Parę Młodą nie trzeba tłumaczyć.
Dokładnie poznaj elementy ceremonii ślubnej
Nie musisz być co tydzień w kościele, żeby dobrze sfotografować nabożeństwo. Jeśli jednak zdarzyło ci się fotografować ślub w innym obrządku, to pewnie było dla ciebie naturalne, żeby dowiedzieć się, co jest, po czym i gdzie będzie stała para młoda w trakcie przysięgi.
Dobrze poznaj przebieg mszy. Ułatwisz sobie pracę i ustawisz się wcześniej w odpowiednim miejscu, aby jak najmniej ingerować w wydarzenie. Ksiądz może nieco inaczej poprowadzić ceremonie niż się tego spodziewamy, nawet w dobrze znanym nam obrządku katolickim. Zapytaj się jego o wszystko. Dzięki temu zawsze będziesz o jeden krok przed, zawsze przygotowany, co może zaowocować lepszymi przemyślanymi kadrami.
Wszystkie zasady są wskazówkami, jednak przestrzegania większości z nich wymaga ksiądz. Jeśli wcześniej ustalisz z księdzem, że w dogodnej chwili na mszy zrobisz kilka zdjęć z prezbiterium, to nie będzie w tym nic złego. Pamiętaj jednak, że ceremonia jest przede wszystkim dla ludzi i znajdujesz się w świątyni.
PAMIĘTAJ – NIE JESTEŚ GŁÓWNYM BOHATEREM FILMU